Aktualności

 

Więcej bieżących aktualności, znajdziecie Państwo na stronie

facebooka naszej jednostki

 

17.06.2017

Dnia 17 czerwca 2017r. na boisku sportowym w Brennej odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych miasta Ustroń, miasta Wisły, gminy Brenna i gminy Istebna. Z naszej jednostki startowały 2 sekcje. Drużyna dziewczyn zajęła 1 miejsce, natomiast drużyna chłopców w swojej kategorii 2 miejsce.

 

28.05.2017

W dniu 28 maja, w odpowiedzi na zaproszenie OSP Koniaków Centrów (za które serdecznie dziękujemy) wzięliśmy udział w Pikniku Strażackim na Tynioku. Nasza jednostka wystawiła w zawodach dwie drużyny - drużynę męską i żeńską. Zawody obejmowały bieg, w trakcie którego rozgrywane były następujące konkurencje: rzut granatem, strzelanie z wiatrówki do tarczy, cięcie drzewa piłą ręczną, sprawienie linii ssawnej oraz rozwinięcie linii gaśniczej.
W kat. wiekowej kobiet 19-40 lat - zajęliśmy 2 miejsce, natomiast w kat. wiekowej mężczyzn 19-40 lat - 1 miejsce.

 

12.05.2017

W piątek 12.05.2017r. druhowie naszej jednostki odwiedzili sąsiadujące z nami Przedszkole nr 6. Wizyta początkowo przebiegała w formie próbnej ewakuacji, w wyniku wykrycia pożaru. Strażacy podjechali samochodem gaśniczym SCANIA, gdzie czekali na zewnątrz już przedszkolaki. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych wprowadzili linię szybkiego natarcia do budynku. Wyprowadzona została jedna osoba poszkodowana, której następnie udzielono pierwszej pomocy. Całe wydarzenie komentował z-ca naczelnika, informując dzieci co w danej sytuacji się dzieje oraz przypomniał numery alarmowe. Po skończonej akcji dzieciaki mogły zobaczyć samochód w środku i znajdujący się na nim sprzęt ratowniczy. Na koniec wizyty, dzieci dostały słodkie upominki.

 

03.05.2017

3 maja, jak co roku obchodziliśmy święto patrona strażaków - św. Floriana. W tym roku, oprócz druhów naszej jednostki oraz Bładnic, w uroczystościach uczestniczyli druhowie z gminy Skoczów.  O godzinie 15.00 w kościele ewangelicko-augsburskim na Bładnicach odbyło się wspólne nabożeństwo. Kazanie wygłosił proboszcz kościoła rzymsko-katolickiego – ks. Maciej Jenkner. Następnie strażacy przemaszerowali, przy muzyce orkiestry do budynku świetlicy na Bładnicach, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po zakończeniu części oficjalnej druhowie udali się na wspólny posiłek. Organizatorem tegorocznych obchodów była jednostka OSP Bładnice. 

 

08.03.2017

8 marca br. w jednostce OSP Ustroń Centrum przeprowadzone zostały eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W konkursie uczestniczyło 7 reprezentantów naszej jednostki: 2 osoby ze Szkoły Podstawowej i 5 osób z Gimnazjum. Przewodniczącym komisji konkursowej był Komendant Gminny kpt. Marek Szalbot. Uczestnicy w pierwszej kolejności pisali test wielokrotnego wyboru, a następnie najlepszych 5 osób z każdej kategorii wiekowej, musiało wykazać się znajomością sprzętu pożarniczego oraz odpowiedzieć na pytania ustne. Z naszej jednostki najlepsza okazała się druhna Magdalena Grudzień, która w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła 3 miejsce.

 

04.02.2017

Dnia 4 lutego 2017 r. o godz. 16:00 w sali OSP Ustroń Nierodzim odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze.W zebraniu wzięło udział 50 członków OSP uprawnionych do głosowania co stanowi 70% obecności wszystkich członków. Na zebraniu obecni byli również licznie członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej jak i zaproszeni goście: burmistrz Miasta Ustroń a zarazem prezes Oddziału Gminnego Ireneusz Szarzec, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Alicja Żyła, radna Jolanta Hazuka, komendant miejski OSP kpt. Marek Szalbot, reprezentant oddziału Powiatowego ZOSP Stanisław Legierski, nadleśniczy Andrzej Kudełka. Podczas zebrania przedstawione zostały sprawozdania Prezesa, Naczelnika, Skarbnika i Komisji Rewizyjnej za rok 2016. Zaprezentowany został również plan działalności i plan finansowy na 2017 rok. 

 

22.10.2016

Dnia 22 października 2016 zorganizowana została wycieczka Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Miasta Ustroń. W pierwszej kolejności udaliśmy się do Mysłowic, do Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Młodzież mogła zobaczyć pierwsze sikawki konne, wozy gaśnicze, sprzęt pożarniczy, hełmy oraz umundurowanie. Następnie nastąpił przejazd do Zabrza, gdzie zwiedziliśmy zabytkową kopalnię węgla kamiennego "GUIDO".

Zdjęcia z wycieczki

 

24.09.2016

W dniu w dniu 24 września 2016 r. (sobota) Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewczyn z naszej jednostki uczestniczyła w Powiatowych Zawodach Sportowo - Pożarniczych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTiF wg Regulaminu - 1/2010, które odbyły na płycie boiska KS "PIAST" w Cieszynie. Dziewczyny wygrały zawody i obroniły mistrzowski tytuł po raz trzeci z rzędu. 

 

10.09.2016

Dnia 10.09.2016r. zostały przeprowadzone Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Miasta Ustroń  i Gminy Brenna. Zawody w tym roku odbyły się na boisku sportowym w Brennej. Z naszej jednostki w zawodach wystartowały dwie sekcje męska oraz żeńska. Zawody tradycyjnie rozpoczęły się uroczystym przemarszem w asyście orkiestry dętej  na boisko sportowe, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie. Druhny i druhowie rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym. Po ogłoszeniu wyników drużyna kobieca zajęła w swojej kategorii 1 miejsce, natomiast sekcja męska 5 miejsce.

 

26.06.2016

Dnia 26 czerwca 2016 r. o godz. 10.00 na boisku sportowym w Ustroniu Nierodzimiu odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych miasta Ustroń, miasta Wisły, gminy Brenna, gminy Istebna. Z naszej jednostki startowały 2 sekcje. Drużyna dziewczyn zajęła 1 miejsce, natomiast drużyna mieszana 3 miejsce.

 

18.06.2016

18 czerwca odbyły się Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Śląskiego na Stadionie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju. Drużyna dziewczyn z naszej jednostki reprezentowała powiat cieszyński. Zawody przeprowadzone były według regulaminu młodzieżowych zawodów sportowo-pożarniczych MDP-1/2010. Dziewczyny w swojej kategorii zajęły 6 miejsce na 15 startujących sekcji, otrzymały puchar i dyplom. Jest to powtórzenie wyniku wywalczonego sprzed dwóch lat.

 

28.05.2016

Dnia 28 maja nasza jednostka obchodziła jubileusz 90-lecia oraz przekazanie nowego samochodu bojowego SCANIA P370 4x4.

 

13.02.2016

13 lutego 2016 o godzinie 16.00 w naszej jednostce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Na zebraniu wybrano nowy Zarząd OSP i skład Komisji Rewizyjnej. Wręczono odznaczenia za wysługę lat i odznaki dla członków MDP. 

 

18.12.2015

W dniu 18 grudnia 2015 w naszej strażnicy odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Cieszynie.

 

07.10.2015

7 października 2015r. nasza jednostka odebrała nowy Ciężki Samochód Ratowniczo Gaśniczy na podwoziu SCANIA P370 [4x4]. Samochód ten zastąpi Stara 244.

 

04.10.2015

W niedzielę 4 października na boisku sportowym w Istebnej Zaolzie odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Sekcja dziewczyn z naszej jednostki w swojej grupie zajęła 1 miejsce. 

 

26.09.2015

26 września na płycie boiska Ośrodka Przygotowań Paraolimpijskich w Wiśle odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe Pożarnicze jednostek OSP grup "A" i "C". Nasza jednostka w zawodach wystawiła sekcję w grupie C, która zajęła 4 miejsce.  

  

12.09.2015

12 września na boisku sportowym w Ustroniu Nierodzimiu, odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Ustroń i gminy Brenna. Sekcja naszej jednostki w grupie A zajęła IV miejsce, natomiast w grupie C I miejsce.

 

26.04.2015

26 kwietnia 2015 roku druhowie naszej jednostki wzięli udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Do Częstochowy przybyli między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski, Komendant Główny PSP generał bryg. Wiesław Leśniakiewicz, prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Waldemar Pawlak, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska, liczne poczty sztandarowe, kompanie honorowe i tysiące strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski. Mszy św. na błoniach Jasnogórskich przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Strażaków, Metropolita Gdański abp Leszek Sławoj Głódź.

 

 

25.04.2015

Dnia 25 kwietnia obchodziliśmy wraz z druhami z OSP Bładnice oraz Kiczyce przypadający na 4 maja swoje święto – dzień św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. O godzinie 15 zebraliśmy się,  w kościele ewangelicko-augsburskim na Bładnicach na wspólnym nabożeństwie. Następnie strażacy przemaszerowali, przy muzyce orkiestry do budynku świetlicy w Bładnicach na poczęstunek.

 

06.12.2014

6 grudnia 2014 r na terenie miasta Ustroń został przeprowadzony V Powiatowy Turniej w piłkę siatkową o Puchar Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Cieszynie. Zawody odbyły się w salach sportowych Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu Nierodzimiu. Członkowie naszej jednostki weszki w skład reprezentacji OM ZOSP RP Ustroń oraz brali udział w organizacji zawodów.

Wyniki rozgrywek dostępne są na stronie OP ZOSP RP w Cieszynie
link: http://opzosprpcieszyn.webnode.com/sport/turniej-pi%c5%82ki-siatkowej/a2014-r-/

 

11.11.2014

Poczet sztandarowy naszej jednostki wziął udział w obchodach święta niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w kościele ewangelickim w Ustroniu, a następnie przemaszerowano pod pomnik za Urzędem Miasta. 

 

07.11.2014

Jednostka uczestniczyła w ćwiczeniach zorganizowanych przez JRG Ustroń i Komendanta Miasta Ustroń w Rezydencji Dolce Vita w Ustroniu na ul. Lipowskiej. Założeniem była ewakuacja osób, udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym oraz gaszenie pozorowanego pożaru. 

 

27.09.2014

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza naszej jednostki zarówno chłopcy jak i dziewczyny uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyły 27 września o godz. 9.00 na stadionie „RKS Cukrownik Chybie” w Chybiu. W zawodach wzięło udział 6 drużyn dziewcząt i 15 drużyn chłopców. Po trudnej rywalizacji w deszczowych warunkach drużyna dziewczyn wywalczyła 1 miejsce, kolejny raz z rzędu, natomiast chłopcy zajęli 6 miejsce.

 

13.09.2014

Druhowie naszej jednostki uczestniczyli w IV Manewrach Ratowniczych - Istebna 2014 zorganizowanych przez OSP Istebna Centrum. Zadaniem zespołu było było udzielenie pomocy medycznej poszkodowanych w dziewięciu różnego rodzaju pozoracji.

 

06.09.2014

W dniu 06 września 2014 r. o godz. 14.00 na boisku sportowym w Brennej Centrum odbyły się Międzygminne Zawody Sportowo - Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Ustroń i gminy Brenna. Nasza jednostka wystawiła cztery drużyny: MDP Dziewczyn (1 miejsce), MDP Chłopców (1 miejsce) oraz po jednej drużynie w grupie A (5 miejsce) i C (1 miejsce).

 

24.08.2014

Jednostka brała udział w korowodzie dożynkowym oraz zabezpieczeniu jego trasy.

 

16.08.2014

Zabezpieczenie wyścigu rowerowego Uphill na Równicę.

 

17.07.2014

Jednostka dostała wezwanie do wypadku samochodowego na skrzyżowaniu ul. Katowickiej z Akacjową w Ustroniu.

 

12.07.2014

Druh Michał Kozieł ukończył "Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP" realizowane jednoetapowo zdając egzamin w siedzibie JRG Ustroń.

 

29.06.2014

Trzech strażaków uczestniczyło od 07.06 do 29.06.2014 w Kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uzyskując tytuł ratownika.

 

28.06.2014

Zabezpieczenie biegu górskiego Mountain Marathon.

 

27.06.2014

Cztery druhny z naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej udały się na obóz szkoleniowo - wypoczynkowy dla członków MDP. Obóz trwa od 28.06 do 13.07 w miejscowości Niechorze.

 

26.06.2014

Ćwiczenia kompani gaśniczej zorganizowane na terenie lasu w Zaborzu. 

 

19.06.2014

Jak co roku nasza jednostka zabezpieczała trasę procesji Bożego Ciała oraz wystawiła poczet sztandarowy. 

 

14.06.2014

Została zorganizowana wycieczka na X Międzynarodową Wystawę Ratownictwa i Techniki Przeciwpożarowej EDURA. Wystawa odbyła się w dniach od 12 do 14 czerwca 2014 roku w Targach Kielce. W wycieczce uczestniczyło 15 druhów naszej jednostki.   

 

 

 

31.05.2014

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewczyn z naszej jednostki brała udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo - Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych województwa śląskiego reprezentując powiat cieszyński. Zawody odbyły się na Stadionie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju. Przeprowadzone były one według regulaminu młodzieżowych zawodów sportowo-pożarniczych MDP-1/2010. Dziewczyny w swojej kategorii zajęły 6 pucharowe miejsce na 15 drużyn.   

 

12.05.2014

Podobnie jak dla przedszkolaków zorganizowane zostały pokazy dla wychowanków ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjno-wychowawczego w Ustroniu Nierodzimiu.

 

06.05.2014

Zorganizowano spotkanie z przedszkolakami z sąsiedniej placówki. Druhowie opowiedzieli dzieciom o pracy strażaków, urządzili pokazy oraz zaprezentowali nasze wozy bojowe. Na koniec spotkania podarowano dzieciom słodkie upominki.

 

04.05.2014

Dnia 4 maja nasza jednostka zabezpieczała Ustrońską Majówkę na rynku.

 

03.05.2014

3 maja, jak co roku druhowie naszej jednostki wraz z druhami z OSP Bładnice oraz Kiczyce obchodzili przypadający na 4 maja swoje święto – dzień św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. O godzinie 15 odprawiona została msza w kościele rzymsko-katolickim pod wezwaniem św. Anny. Homilie podczas mszy wygłosił pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego. Po mszy strażacy przeszli w orszaku do naszej remizy na poczęstunek.

 

30.04.2014

4 druhów naszej jednostki brała udział w „szkoleniu doskonalącym dla strażaków OSP w KSRG z zakresu współdziałania z SP ZOZ LPR”